Sağlıklı Vücut

Sağlıklı Vücut

10 Temmuz 2010 Cumartesi

Jason Statham gibi bir vücuda sahip olmak için yapmanız gereken temel antrenmalar

Ünlü Antrenmanı: Jason StathamO içinde dövüş sahnesi olan her filmde neredeyse oynadı. Bruce Wills'in veliahtı olarak gösterilen İngiliz Jason Statham gibi bir vücuda sahip olmak için yapmanız gereken temel antrenmalar neler?


Jason Statham gibi yenilmez ve bir kaya kadar sert gözükmek için bu egzersizler şart.

1- Mega setler başlıyor

Jason kürek çekme makinesinde 10 dakika ısındıktan sonra direnci arttırıp yüksek seviyede 20 dakikada ter atıyor. Daha sonra piramit döngüsü dediği egzersizlere başlıyor: şınav, barfiks ve barsız squat. Bunların hepsini mega set şeklinde yapıyor. Yani dinlenmeden. Egzersizler arasında sadece nefes almaya hakkınız var, onun dışında kesinlikle durmak yok.

Birinci bölümde sırasıyla şınav, barfiks ve squat ikişer tekrar yapıyorsunuz, dinlenmeden geçtiğiniz ikinci bölümde ise üçer tekrar yapıyorsunuz. Bunu beş tekrara kadar götürün.

2- Ağırlıklar

Dead lifts


Sinir sistemi ile kaslar arasında daha iyi bir bağ kurmaya yarayan dead lift'i yaparken en dikkat etmeniz gereken unsur, belinizin dışarda kalmaması. Statham'ın hocası, bu egzersizi beş set şeklinde, birden beşe kadar arttıracağınız tekrarlarla yapmanızı öneriyor.

3- Ağırlıklar

Upright rowing


Barbell ayakta duruş pozisyonunda iki el ile yaklaşık 20 cm'lik bir açıklıkla ve avuç içleri vğcuda dönük olacak şekilde kavranır. Sonra çene altına doğru nefes verilerek kaldırma hareketi yapılır. Egzersizi yapabildiğiniz kadar yapın.


4- Bacak, karın ve üst vücut

Önden squat


"Normal squat'a göre çok daha güvenli bir hareket çünkü barı omuzlarınızda kavradığınız zaman ne kadar ağırlık kaldırabileceğinizi kendiniz daha rahat hissediyorsunuz. Böylece yardıma gerek kalmıyor. Ayrıca bu squat hareketinde kilo arttırmak daha kolay" diyor. Egzersize başlamadan önce denge probleminizi halletmeniz gerekiyor.

Dizler dirseğe

Barfiks barını ellerinizle iyice kavradıktan sonra, dizlerinizi ellerinize gelecek şekilde kaldırmaya başlıyorsunuz. Yavaşça ve hareketin döngüsünü tamamlayarak. Büyük bir acı hissedeceğinizi, aklınızda "Ben bunu yapamayacağım düşüncesinin yankılanacağını şimdiden söyleyelim, sonuçta uyarması bizden yapması sizden.

5- Göğüs ve üst vücut

Decline push-up (şınav)


Normal şınav gibi fakat bu hareketle birlikte göğüs kaslarınız daha derinden esneyerek çalışıyor. Hareketi yavaş ve göğsünüze iyice yedirerek yapın.

6- Piramit

Son mega setler


Burada önemli olan hızınız. Setler arasında hiç dinlenmiyorsunuz, direkt diğer harekete geçiyorsunuz. Tabii, hızlı yapayım derken hareketleri yanlış yapmayın, yoksa alnınızdan akan o ter boşa gider. 1 maddede piramit egzersizlerini anlatmıştık. Egzersizlere 10 tekrar yaparak başlayın sırasıyla 9 ve 8'e inin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Vücut geliştirme Aerobic Fitness Pilates