Sağlıklı Vücut

Sağlıklı Vücut

2 Temmuz 2010 Cuma

Çocuğunuz Yüzme Bilmiyorsa (7Adımda Yüzme Dersi)

Çocuğunuz yüzme bilmiyorsa, önce onu cesaretlendirin, sonra aşama aşama su üzerinde durup kulaç atmayı öğretin. Ancak dikkat etmeniz gereken noktalar var.Artık yaz geldi, havalar ısındı ve yüzme zamanı başladı. Eğer çocuğunuz hâlâ yüzme bilmiyorsa bu yaz ona yüzme öğretmenin tam zamanı. Çocuğunuza yüzmeyi öğretebilmeniz için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

Çocuğunuza yüzmeyi öğretirken şu basamakları takip edin...
»1. Çocuğunuzun su yüzeyinde sırtüstü yatmasını sağlayın. Koltukaltlarından tutarak su yüzeyinde güvenle hareket etmesine yardımcı olun. Bu sırada çocuğunuza bu işin zevkli yanlarından bahsedin.
»2. Öncelikle birinci basamağın tam olarak yerine getirildiğinden emin olun ve çocuğunuzun ikinci basamağa geçmek için hazır olup olmadığını değerlendirin. Çocuğunuzu bacaklarını kullanması için teşvik edin, onu tutmaya devam edin ve yüzüstü yüzmek için onu cesaretlendirin. Aksi takdirde size karşı güveni sarsılabilir ve korkmaya başlayabilir.
»3. Çocuğunuzu kulaç atması için cesaretlendirin. Önce yüzünü suya sokmadan kulaç atmayı öğretin. Kol hareketini takip edin ve ona kendi kulacınızı örnekleyerek gösterin.
»4. Çocuğunuzu, yüzünü suya daldırarak kulaç atması için özendirin, kısa süreli nefes tutmasını ve kulaç atmasını sağlayın. Ancak bu konuda onu kesinlikle zorlamayın, panikleyip korkmasına yol açabilirsiniz.
»5. Çocuğunuzun su yüzeyinde yardımınız olmadan kalabildiğini gördüğünüzde kısa mesafelerde uzaklaşın ve ondan size doğru yüzmesini isteyin. Çocuğunuz yüzebildikçe, mesafeleri artırın.
»6. Çocuğunuza nefes alması ve kulaç atması gereken süreyi ayarlaması için yardımcı olun.
»7. Çocuğunuzu suya atlayabilmesi için cesaretlendirin, neler yapması gerektiğini örnekleyerek ona gösterin. Çocuğunuz suya atlarken siz suyun içinde onu yakalayabilecek şekilde durun ve ilk atlayışlarında onu çok derine gitmesine engel olun.

UNUTMAYIN!
Çocuğunuzun bu basamakları kısa sürede geçmesini beklemeyin. Basamakları bir anda öğretmeye çalışmayın, çocuğunuzun paniklemesine neden olabilirsiniz.
Eğer kendinize güvenemiyor, herhangi bir tehlikeden endişeleniyorsanız bu işe asla kalkışmayın, bırakın çocuğunuza yüzmeyi profesyonel kişiler öğretsin. Onu en kısa zamanda bir yüzme kursuna kaydettirerek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.
Çocuğunuzu asla suyun yanında ya da içinde yalnız bırakmayın. Bu konuda çok dikkatli olun, anlık hatalar dönüşü olmayan sonuçlara yol açabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Vücut geliştirme Aerobic Fitness Pilates