Sağlıklı Vücut

Sağlıklı Vücut

27 Nisan 2011 Çarşamba

Kas Yapmayı Önleyen Etkenler

Kas Yapma

Kas Yapmayı Önleyen 10 Etken

Kas Yapmayı Önleyen Etken 1
Yağı kesmek: Düşük yağ oranına sahip bir diyet ile lean kas elde edemezsiniz. "Medicine & Science in Sports & Exercise" da yapılan bir araştırmada normal bir diyet yapan insanların, düşük yağ oranlı bir diyet yapanlara nazaran 5lbs daha fazla kas kütlesi inşa ettiği bulundu. Burda sözü geçen yağların sebze yağlarından, kuruyemişlerden sağlanan yağ.
Kas Yapmayı Önleyen Etken 2
Dehidrasyon: Kuru bir ağız kasları buruşturur. American College of Sports Medicine da yapılan bir araştırmaya göre dehidrasyon küçük kaslarda güç azalmasına yol açıyor. (omuz ve kollar gibi). Unutmayın bir vücutçu çok su içmelidir spor su ihtiyacını arttırır. Günlük kaç litre su ihtiyacınız olduğunu öğrenmek için vücut ağırlığınızı kilo cinsinden 30 a bölünüz.
Kas Yapmayı Önleyen Etken 3

Çok fazla karbonhidrat almak: Eğer sürat koşucusu gibi gözükmek istiyorsanız, karbonhidratları maraton koşucusu gibi abartılı bir şekilde mideye indirmeyin. Aminoasit de yapılan bir çalışmaya göre antrenmandan önce ve sonra 20 gram protein alan sporcunun, antrenman öncesi ve sonrası sadece karbonhidrat alan bir sporcuya göre daha fazla kas ve daha az yağ kazandığı ortaya çıktı.Karbonhidratların sporcu beslenmesindeki yerini bilin ve abartmayın.
Kas Yapmayı Önleyen Etken 4
Kardiyovasküler çalışmanın kas kütlesi inşa etmeyi yavaşlattığı/durdurduğu düşüncesi: Bu düşünce kas kütlenizin gelişimini durdurmaktan çok çok uzak. Kardiyovasküler çalışmaların faydalarından bir tanesi de solunum sistemine olan pozitif etkileridir, solunum yolu geliştikçe sizin kaslarınıza besin taşıma ve dolaylı olarak onları yenileme süreniz artar" (Ross Sherman - sport science lecturer) . Haftada 2-3 kere 20 dakika kardiyo çalışmanızın kas inşa etmenize faydası olacaktır.
Kas Yapmayı Önleyen Etken 5
Aşırı çalışmak: Evet, gece kulübünde tek ihtiyacınız olan şey t-shirt altı kaslarıdır, ama kasları aşırı çalışmak sakatlıklara yol açabilir. Vücudunuzdaki kasların % 60 ı bacaklarınızda ve sırtınızdadır, ve bu kasları çalıştırmak testosteron seviyenizde artışa neden olacaktır ve böylece diğer favori kas gruplarınız daha iyi gelişecektir.
Kas Yapmayı Önleyen Etken 6
Uyku eksikliği: Geç saatlere kadar vakit geçirmek sadece spor salonunda durgun hissetmenize neden olmaz, sizi daha da zayıf ve güçsüz kılar! John Moores Universitesindeki araştırmaya göre, bitkin sporcular bench presste ve deadlift te, dinlenmişkenki hallerine göre daha az ağırlık kaldırabildiler. Hareketlerdeki ağırlık azalması daha az kas inşa etmek anlamına gelir. (Uyku Düzeni ve Melatonin yazımızı okuyun.BodyTR Editör)
Kas Yapmayı Önleyen Etken 7
Başarısızlık noktasına kadar çalışmak: Bir başka tekrarı kaldıramayacak kadar çalışmanız size faydalı olacaktır, fakat her sette değil. Bir kas grubu için 20 setten fazla yapmak veya her sette 15 tekrardan fazla yapmak iltihaplanmaya yol açabilir. Zaten bir kas grubu için 20 set veya 15 tekrar üstü çalışmanıza izin verecek olan ağırlık zaten çok hafiftir.
Kas Yapmayı Önleyen Etken 8
Tuzu kesmek: Eğer yüksek yoğunluk antrenmanları yapıyorsanız (ki bu durumda kas inşa ediyor olmanız gerekir), terlemek yolu ile sodyum kaybedersiniz ve bunun tuz ile yerine konması gerekir. Ross Sherman'a göre; Tuz alımı, karbonhidratları enerji için depolamanıza ve aminoasitlerin kas inşa etmek için emilmesine yardımcı oluyor. Fakat günlük 4gr olan limiti geçmemelisiniz. Buda yaklaşık bir çay kaşığına eşdeğer.
Kas Yapmayı Önleyen Etken 9
Antrenmana fazla bağlanmak: 4–6 haftalık bir antrenman programından sonra birkaç gün ara vermelisiniz, eğer vermezseniz bu antrenman yoğunluğunuzu düşürecektir. Kaslarınızın yenilenmesi ve büyümenin tetiklenmesi için dinlenmeniz gerekir.
Kas Yapmayı Önleyen Etken 10
Sadece bütün gıdalar tüketmek: Antrenmandan sonra kaslarınızı hemen beslemelisiniz! Katı gıdaların sindirimi saatler sürer ve sadece saatte 4 ila 7 gram protein bırakırlar. Kaslarınızın açlıktan ölmesini istemiyorsanız antrenmandan hemen sonra onları whey protein shake ile besleyin. Protein tozları, kaslarınızı beslemek için en kolay sindirilebilen protein çeşididir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Vücut geliştirme Aerobic Fitness Pilates